SÜT FİRMALARI


     Bu başlık altında ülke çapında  faaliyet gösteren firmalar hakkında bilgi vermek isityorum.
*Firmalar  alfabetik sıraya göre listelenmiştir

AYNES490 kişinin çalıştığı Aysüt tesislerinde süt alımı ve yem satışı ile ulaşılan aile sayısı yaklaşık olarak 20.000’ dir. Her gün Aysüt tesislerinden hareket eden 125 araç, tüketicilerimize sevdikleri Aynes ürünlerini ulaştırmak üzere yola çıkıyor. Denizli iline ve Türkiye ekonomisine üretici bir işletme olarak katkı sağlamaktan gurur duyan Aynes, 2007 yılını 111.000.000 YTL. ciro ile kapatmıştır.Aysüt ve Ayyem iştiraklerine, 40.000.000 YTL.’ lik yatırımıyla, toplam 155.000 m2 açık ve 34.000 m2 kapalı alanda yılda 800 ton/gün yani yıllık 300.000 ton kapasite ile ürünlerini severek ve güvenerek tükettiğiniz bir marka olma yolundaki büyüme hedefine devam etmektedir. 1997 yılında 10 ton/gün ile başladığımız bu üretim yolcuğunda, bugün geldiğimiz noktada tüketicilerimizin beğenisini ve güvenini görüyoruz.

Danone şirketleri, Türkiye'de sütlü ürünler ve şişelenmiş su pazarlarında faaliyet göstermek üzere, 1 Mart 1997'de Groupe Danone ve Hacı Ömer Sabancı Holding'in  %50-50 ortaklık yapısı ile kuruldu.Bugüne kadar, Groupe Danone ve Sabancı Holding, bu iş ortaklığını başarıyla yürütmüş ve yine mutabakat içinde 16 Aralık 2003 tarihi itibariyle sona erdirmeye karar vermişlerdir. 6 Aralık  2003 itibariyle Danone Türkiye, İsviçre merkezli gıda devi Nestle'nin Türkiye'deki süt ve sütlü ürünler işini satınalmıştır. Türkiye sütlü ürünler piyasasına ilk önce Haziran 1998'te Tikveşli satınalmasıyla giriş yapan, Eylül 1999'da Birtat satınalmasıyla büyüyen, bu arada Groupe Danone'un uluslarası ürün gamından Danone, Petit Danone, Danette ve Dany markalarını başarıyla lanse ederek sütlü ürünler pazarında öncü bir konuma gelen şirketimiz,  Nestle Türkiye'nin süt ve sütlü ürünler işini satınalmak suretiyle, cirosunu ikiye katlamakta, Türkiye taze sütlü ürünler pazarındaki öncü konumunu güçlendirmekte ve de içilebilir süt pazarına ilk kez stratejik bir giriş yapmaktadır.

Daha çok meyve suları ile tanıdığımız firma son yıllarda yaptığı yatırımlar ile İzmir ve Tokat'taki fabrikalarında  yılda 300.000 bin ton meyve suyu yanında 120.000 bin ton süt işleme kapasitesine  ulaşmıştır.


EKER;1977 yılında Bursa'da Eker çiftliği içindeki küçük bir imalathanede yoğurt ve ayran üretimiyle başlayan Eker, 1981 yılında kurduğu modern fabrikada üretimine devam etmektedir. Bugün ikinci kuşağın bayrağı devraldığı Eker yeni yatırımlarıyla modern teknolojiyi takip ederek sürekli büyümeyi kendine hedef olarak belirlemiştir.1980'li yıllarda yoğurt ve ayran üretimiyle adını Bursa dışında da duyurmaya başlayan Eker, 1983 yılında İzmir'de, 1985 yılında İstanbul'da ve 1997 yılında Ankara'da Bölge Müdürlükleri kurdu. Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara'da kendi satış ve dağıtım teşkilatıyla, ve diğer şehirlerde bayilikleri kanalıyla, 450 çalışanı ve 150 frigofrik dağıtım aracıyla hergün 70 farklı ürün çeşidini 10,000'e yakın satış noktasına ulaştırmaktadır.


Şirketimiz, uzun yıllar boyu süt sektörü tecrübesine sahip Nihat AKPINAR'ın girişimleri ile  Konya'da 1985 yılında Beyaz Peynir üretimi ile faaliyetine başlamıştır. Kısa bir süre içerisinde hem işletme kapasitesi hızla artırılmış, hem de Kaşar Peyniri, Yoğurt, Ayran, Tereyağı gibi her zaman beğeni ile aranan ürünler piyasaya arz edilmiştir. Enka Süt 1988 yılında Süt Tozu ve hemen ardından da Peyniraltısuyu Tozu üretimlerine başlayarak Türkiye'de ilklere imza atmış, yönünü ileriye doğru çevirmiştir.
Bugün 10.000 m2 kapalı alana sahip modern tesislerinde kalifiye personeli ile günlük 600 ton süt işleme kapasitesine sahip olan Enka Süt müşterilerimizden gelen talep ve istekler doğrultusunda ürün portföyünü ve işleme kapasitesini her geçen gün artırmaktadır.


Türkiye'nin önde gelen firmalarından olan ÜLKER'in piyasaya sunmuş olduğu İÇİM SÜT,Fabrikası Sakarya da olan firma günlük 300 ton kapasite ile üretimi devam ettirmektedir.Ürün yelpazesinde süt,ayran,tereyağı ve peynir çeşitleri bulunmaktadır.Bigadiç Akyar Köyün’de, 1970’li yılların başında, küçük bir mandıra ile üretim yapan firmamız, 1985 yılında Bigadiç’teki ilk büyük mandırası ile kendi alanında bir sıçrama yapmış ve kısa zamanda peynir üretiminde en iyi markalar arasına girmiştir.         1992-93 yılındaki özelleştirme hamlesiyle birlikte halkımıza daha iyi hizmet etmek için SEK’in Balıkesir fabrikasını aldık.Bu yıllarda paket süt üretiminde halkımızı KAY-SÜT’ün eşsiz lezzetleriyle tanıştırdık.KAY SÜT, BALMAR SÜT, POŞET KAY SÜT, POŞET BALMAR SÜT, MEYVE AROMALI SÜT gibi farklı ürünlere imza atan KAY-SÜT, 2005-2006 yılında ilk 500 firma arasına girdi.Üretimde kaliteyi esas alan firmamız TSE ve diğer kalite belgeleriyle ürünlerinin kalitesini onaylattırdığı gibi hem süt üretimini arttırmak hem kalitesini yükseltmek amacıyla çalışmalar yaptı. 


        PINAR;        1975 yılında Pınar Süt’le başlamıştır. Dünya trendlerini yakından takip ederek, en sevilen lezzetleri, en sağlıklı ürünleri, en son teknolojiyi kullanan çağdaş üretim tesislerinde güvenilir koşullarda üretip, en modern ambalajlarda sunar. Sütten ete, undan peynire, sudan meyvesuyuna, balıktan mayoneze kadar çok çeşitli ürün kategorisi ile 30 yıldır sektörüne öncülük etmektedir. Pınar Süt, Pınar Et ve Un, Pınar Su, Yaşar Birleşik Pazarlama, Pınar Anadolu Gıda, Çamlı Yem Besicilik, Almanya’da bulunan Pınar GMBH şirketleri ile büyümeyi sürdürmektedir.AC Nielsen şirketinin Marka Bilinilirliği araştırmasına göre; ette, sütte ve pastörize peynirde en çok bilinen 1.marka diğer gıda kategorilerinde ilk 10 marka arasında yer almaktadır.
SÜTAŞ:Sütaş Bursa ve Havalisi Pastörize Süt ve Süt Mamülleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Sadık Yılmaz tarafından, 23 Eylül 1974’te, Bursa’nın Karacabey ilçesinin Uluabat köyünde kuruldu. Kurucumuz Sadık Yılmaz, vefaat ettiği 22 Nisan 2005’e kadar Sütaş’ın yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdü. Onun vefaatının ardından bu görevi oğlu Muharrem Yılmaz üstlendi.
Günde 1.200 ton süt işleme kapasitesiKurulduğu tarihteki günlük süt işleme kapasitesi 5 ton olan Sütaş, bugün 50 bin metrekaresi kapalı toplam 120 bin metrekare alan içindeki fabrikasında, günde 1.200 ton süt işleme kapasitesine sahip. Sütaş, yüzlerce kilometrekarelik alanda kurulmuş toplama-soğutma merkezleri ile 25 bin süt üreticisinden yılın 365 günü, günde ortalama 1.000 ton süt topluyor. Bu süt her gün günlük pastörize süte, uzun ömürlü süte, yoğurda, ayrana, peynire ve tereyağına dönüşüyor.


TEKSÜT 1950 yılında Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesinde Recep ARINIK tarafından kurulmuştur. Önceleri sadece beyaz peynir üretimi üzerine kurulmuş olan mandıramız 1990 yılında halen üretim yaptığımız modern tesislerine taşınmıştır.
50 yılı aşan üretim süresince kaliteyi her zaman ilk planda tutan TEKSÜT ürün yelpazesini de geliştirmeyi ihmal etmemiştir. Beyaz peynir ile başlayan serüvenimiz bugün kaşar peyniri, krem peynir, tereyağ, yoğurt, ayran ve yöresel peynirler (Mihaliç, Çeçil, Dil, Çerkez, Otlu,Urfa, Örgü...) gibi farklı çeşit ve gramajlarda birbirinden leziz 64 ürün ile devam etmektedir.
30.000 m2'lik alanda 200 personel ve 80 araçlık filo ile hizmet veren TEKSÜT, yaptığı teknolojik yatırımların da etkisi ile günlük 200 ton sütü, süt mamulü haline getirmektedir.1964'te temelleri atılan Yörsan A.Ş., 2002 yılında SUSURLUK'ta Türkiye, Ortadoğu ve Balkanları'ın en büyük süt ve süt ürünleri entegre tesisini kurdu.
Yörsan’ın ürün yelpazesini, beyaz peynir ve taze kaşar çesitleri, olgun kaşar, tereyağ, kaymak, dil, lor, mozzarella (dil, örgü, karabiberli, kekikli, mantar, cevizli, fındıklı, antep fıstıklı, kırmızıbiberli, çesni), salata peyniri, sade ve cevizli gouda peynirleri ile yöresel peynirler oluşturmaktadır.
Üretimde en son teknolojiyi kullanmayı ilke edinen Yörsan, yöresel peynirlerin imalatını modern tesislerde gerçekleşmektedir. Diyarbakır Örgü, Van Otlu, Urfa, Antep, Mihaliç (Kelle), İzmir Tulumu ve Kıbrıs Hellim Yörsan’ın üretimini yaptığı geleneksel peynirlerimizden bazılarıdır.Ayrıca Yörsan’ın Susurluk’taki fabrikasındaki laboratuvar uluslararası geçerliliği olan gıda sağlık tahlili yapma yetkisine sahiptir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !